Wystawy to jak nauka jazdy na rowerze – można poznać teorię, przyglądać się jak inni jeżdżą, ale prawda jest taka, że dopóki nie wsiądziemy na rower i nie spróbujemy, nie nauczymy się jeździć. Podobnie z wystawieniem naszych pupili – poznanie i zrozumienie teorii pomoże, ale nie pokaże tak naprawdę czym są wystawy. Tak więc teoria poniżej, a my zapraszamy do praktyki 🙂

Klasy wystawowe

 • 01 – klasa Supreme Champion – bez certyfikatu, ocena HP (Honorary Prize)
 • 02 – klasa Supreme Premior (kastraty) – bez certyfikatu, ocena HP (Honorary Prize)
 • 03 – klasa Grand International Champion – certyfikat CACS
 • 04 – klasa Grand International Premior (kastraty) – certyfikat CAPS
 • 05 – klasa International Champion – certyfikat CAGCIB
 • 06 – klasa International (kastraty) – certyfikat CAGPIB
 • 07 – klasa Champion – certyfikat CACIB
 • 08 – klasa Premior (kastraty) – certyfikat CAPIB
 • 09 – klasa otwarta (powyżej 10 miesięcy) – certyfikat CAC
 • 10 – klasa otwarta (kastraty powyżej 10 miesięcy) – certyfikat CAP
 • 11 – klasa młodzieży (7 – 10 miesięcy) EX
 • 12 – klasa kociąt (4 – 7 miesięcy) EX

Dodatkowe klasy wystawowe

 • 13a – klasa nowicjatu
 • 13b – klasa kontrolna
 • 13c – klasa determinująca – klasa do której należy zgłaszać koty do ustalenia koloru
 • 14 – klasa kotów domowych
 • 15a – klasa poza konkurencją (gość wystawy – nie podlega ocenie sędziowskiej)
 • 15b – klasa hodowlana
 • 16 – klasa miotów (minimum 3 kociaki z tego samego miotu)
 • 17a – klasa weteranów – dla kotów w wieku od 7 do 10 lat
 • 17b – klasa seniorów – dla kotów które ukończyły 10 lat

Na wystawach koty mogą otrzymywać następujące oceny:

 • Ocena doskonała – EX/V
 • Ocena bardzo dobra – SG/VG
 • Ocena dobra – G

Lokaty 1, 2, 3, 4 przyznawane są dla pierwszych czterech kotów w tej samej klasie. W przypadku większej ilości kotów kolejne otrzymują tylko ocenę EX bez określenia lokaty.

Certyfikaty są przyznawane tylko najlepszym kotom w klasie i są one niezbędne do otrzymania tytułów. Kocury i kotki oceniane są oddzielnie. Kastraty i kastratki nie są porównywane z pozostałymi kotami. Młodzież (7 – 10 miesięcy) i kocięta (4 – 6 miesięcy) otrzymują tylko oceny z odpowiednią lokatą, ale nie otrzymują certyfikatów.

Oceny oraz certyfikaty

•    EX1 – najlepszy kot w danej grupie kolorystycznej i klasie wystawowej (certyfikat)
•    CAC/CAP – certyfikat na tytuł Champion/Premior
•    CACIB/CAPIB – certyfikat na tytuł International Champion/Premior
•    CAGCIB/CAGPIB – certyfikat na tytuł Grand International Champion/Premior
•    CACS/CAPS – certyfikat na tytuł Supreme Champion/Premior
•    HP – ocena honorowa, uzyskiwana po skończeniu tytułu Supreme Champion lub Supreme Premior

Pozostałe wyróżnienia wystawowe

BIV – Best in Variety – najlepszy kot w grupie kolorystycznej – porównywane są co najmniej 3 koty w danej grupie kolorystycznej. Tytuł BIV może być przyznawany z podziałem na klasy wystawowe lub też dla całej grupy kolorystycznej – BIV Total. Kastraty i kastratki nie mogą być łączone z innymi kotami i walczą one osobno o tytuł BIV Neuter.

Wybór Best in Show

NOM BIS – nominacja do Best in Show wystawy. Sędziowie wybierają najlepszego kota z danej kategorii (w przypadku NFO jest to kategoria II). Sędzia może nominować po jednym: dorosłym kocurze, dorosłej kotce, kastrowanym kocurze, kastrowanej kotce, młodzieży i kociaku oraz kocurze i kotce w klasie weteranów, jeśli taka klasa jest obecna na wystawie.

BOS – Best Opposite Sex – najlepszy kot w Best In Show pod kątem płci w danej Kategorii (kot dorosły lub kastrat). W przypadku NFO kocur lub kotka „pokonuje” wszystkie nominowane koty z II kategorii.

BIS – Best In Show – najlepszy kot dorosły, kastrat, młodzież i kociak w danej kategorii. W przypadku NFO kot „pokonuje” wszystkie nominowane koty z II kategorii.

BIC – Best In Category – najlepszy w kategorii. Porównanie kotów z tytułem BIS z danej kategorii.

BOB – Best Of Best – najlepszy z najlepszych. Porównanie zwycięzców wszystkich czterech kategorii. Wyboru dokonują międzynarodowi sędziowie wszystkich ras. Kot z tym tytułem jest najlepszym kotem danego dnia wystawy.

Tytuły wystawowe

CH Champion – kot musi uzyskać trzy certyfikaty CAC od trzech różnych sędziów na trzech wystawach międzynarodowych lub krajowych organizowanych pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAC kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.

PR Premior (kastraty) – kot musi uzyskać trzy certyfikaty CAP od trzech różnych sędziów na trzech wystawach międzynarodowych lub krajowych organizowanych pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAP kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.

IC International Champion – kot musi zdobyć trzy certyfikaty CACIB od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu dwóch certyfikatów CACIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć trzeci certyfikat CACIB w innym kraju. Aby otrzymać certyfikat CACIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.

IP International Premior (kastraty) – kot musi zdobyć trzy certyfikaty CAPIB od trzech różnych sędziów w dwóch różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu dwóch certyfikatów CAPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć trzeci certyfikat CAPIB w innym kraju. Aby otrzymać certyfikat CAPIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.

GIC Grand International Champion – kot musi zdobyć sześć certyfikatów CAGCIB od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu czterech certyfikatów CAGCIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć piąty i szósty certyfikat CAGCIB w dwóch różnych krajach lub zdobyć osiem certyfikatów CAGCIB od 4 różnych sedziów w 2 różnych krajach podczas 8 międzynarodowych wystaw pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAGCIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.

GIP Grand International Premior (kastraty) – kot musi zdobyć sześć certyfikatów CAGPIB od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu czterech certyfikatów CAGPIB w tym samym kraju, kot musi zdobyć piąty i szósty certyfikat CAGPIB w dwóch różnych krajach lub zdobyć osiem certyfikatów CAGPIB od 4 różnych sedziów w 2 różnych krajach podczas 8 międzynarodowych wystaw pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAGPIB kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.

SC Supreme Champion – kot musi zdobyć dziewięć certyfikatów CACS od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu siedmiu certyfikatów CACS w tym samym kraju, kot musi zdobyć ósmy i dziewiąty certyfikat CACS w dwóch różnych krajach lub zdobyć jedenaście certyfikatów CACS od 6 różnych sędziów w 2 różnych krajach podczas 11 międzynarodowych wystaw pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CACS kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.

SP Supreme Premior (kastraty) – kot musi zdobyć dziewięć certyfikatów CAPS od trzech różnych sędziów w trzech różnych krajach na wystawach międzynarodowych organizowanych pod patronatem FIFe. Po zdobyciu siedmiu certyfikatów CAPS w tym samym kraju, kot musi zdobyć ósmy i dziewiąty certyfikat CAPS w dwóch różnych krajach lub zdobyć jedenaście certyfikatów CAPS od 6 różnych sędziów w 2 różnych krajach podczas 11 międzynarodowych wystaw pod patronatem FIFe. Aby otrzymać certyfikat CAPS kot musi uzyskać ocenę doskonałą EX1.

JW Junior Winner – Kot musi zdobyć 5 x tytuł BIS w okresie między 4 – 10 miesiącem życia w klasach wystawowych 11 i 12. Tytuł „JW” będzie umieszczony po pełnym imieniu kota.

WW World Winner – BIS na Wystawie Światowej – jest to tytuł dożywotni i pisany jest przed imieniem kota wraz z rokiem, w którym kot zdobył wyróżnienie.

SW Scandinavian Winner – BIS na skandynawskim odpowiedniku Wystawy Światowej – jest to tytuł dożywotni i pisany jest przed imieniem kota wraz z rokiem, w którym kot zdobył wyróżnienie.

DSM Distinguished Show Merit – O ten tytuł ubiegać się mogą koty dorosłe włącznie z kastratami uczestniczące w wystawach międzynarodowych FIFe. By uzyskać tytuł DSM kot musi minimum 10 razy uzyskać tytuł BIS lub BOS. Najkrótszy okres czasu między pierwszym a dziesiątym BIS/BOS wynosi dwa lata i jeden dzień. Tytuł „DSM” będzie umieszczony po pełnym imieniu kota.

DVM Distinguished Variety Merit – O ten tytuł ubiegać się mogą koty dorosłe włącznie z kastratami uczestniczące w wystawach międzynarodowych FIFe. By uzyskać tytuł DVM kot musi minimum 10 razy uzyskać tytuł BIV. Najkrótszy okres czasu między pierwszym a dziesiątym BIV wynosi dwa lata i jeden dzień. Tytuł „DVM” będzie umieszczony po pełnym imieniu kota. Liczą się oceny uzyskane od 1.01.2008 roku.

DM Distinguished Merit – Zdobycie tytułu Distinguished Merit (DM) jest uwarunkowane urodzeniem przez kotkę przynajmniej 5 kotów, które zdobyły tytuły International Champion/International Premior. W przypadku kocura – spłodzeniem przynajmniej 10 kotów, które zdobyły tytuły International Champion/International Premior. Ważne są wyłącznie tytuły zarejestrowane przez FIFe. Tytuł „DM” będzie umieszczony po pełnym imieniu kota.

NW National Winner – Członkowie FIFe mogą nadawać tytuł National Winner (NW) co roku, według własnych, ustalonych kryteriów, które muszą być ogłoszone z wyprzedzeniem do roku, w którym mają być przyznawane te tytuły.

Klasy wystawowe