Dlaczego kot liże Twoje włosy i twarz?
Pierwszym czego doświadcza kociak, zanim jeszcze otworzy oczy, jest lizanie i mycie przez matkę. Lizanie jest demonstracją miłości i opiekuńczości, więc jeśli Twój kot czasami myje Twoje włosy lub liże Twoją twarz, okazuje Ci akceptację i troskę.
Dlaczego kot „ugniata”?
Kiedy kociak jest karmiony mlekiem matki, to typowe ugniatanie jest skierowane do matki, zarówno jako znak zadowolenia, jak i jako działanie mające na celu pobudzenie do wytwarzania i sączenia mleka. Kiedy kot dojrzewa, ugniata, by pokazać swoje zadowolenie.
Dlaczego kot podchodzi do ludzi którzy nie lubią kotów?
Kiedy jeden kot zagraża drugiemu, wpatruje się w niego, czasem syczy i często przemieszcza się w stronę drugiego kota. Zazwyczaj osoby które nie lubią kotów unikają patrzenia na nie, nie mówią do nich i siedzą spokojnie, mając nadzieję, że kot je zignoruje. Z tego powodu kot postrzega zachowanie takiej osoby jako „prokocie” i zapraszające.
Dlaczego kot stuka Cię łebkiem?
Popularnie nazywane jest to „barankiem”. To sposób kota na okazanie uczucia. Niektóre koty odwracają głowę, i uderzają nią w ludzi (lub inne koty).
Dlaczego kot ociera się o Ciebie?
Kot ma gruczoły zapachowe wzdłuż ogona, po obu stronach głowy, na wargach, przy podstawie ogona, na brodzie, obok genitaliów i pomiędzy przednimi łapami. Używają tych gruczołów do zapachowego oznaczania swojego terytorium. Kiedy kot ociera się o Ciebie, zaznacza Cię swoim zapachem, uznając Cię za „jego”, a także zbiera Twój zapach. Kot ociera się o meble lub drzwi z tego samego powodu – aby oznaczyć te rzeczy jako „jego”. (Oznaczanie moczem jest również oznaczaniem terytorium).
Dlaczego kot czasem myje swoje futerko natychmiast po tym jak był głaskany?
Są dwie teorie dotyczące tego zachowania. Jedna teoria sugeruje, że kot w ten sposób uwalnia się od zapachu człowieka. Druga mówi, że kot odczuwa dalszą przyjemność z przebywania z człowiekiem przez „smakowanie woni”.
Dlaczego niektóre koty ssą wełnę lub ubrania?
Jest na to kilka teorii. Kot mógł zostać zbyt wcześnie oddzielony od matki i woń lanoliny przypomina mu matkę lub tez kotu brakuje włókien w diecie.
Dlaczego kot, przechodząc obok innego kota, idzie powoli, patrząc wprost przed siebie?
Wszystkie koty to zwierzęta terytorialne, których terytorium może rozciągać się, w zależności od kota i zajmowanej przez niego hierarchii, od małej przestrzeni w pokoju, po cały dom. Kiedy „wyższy rangą” kot staje przed kotem „niższym” w hierarchii, będzie wpatrywał się w niego i/lub dążył do konfrontacji twarzą w twarz. Kiedy kot chce pokazać, że nie chce doprowadzić do sprzeczki, obchodzi drugiego kota powolnym krokiem naokoło, często unikając nawet patrzenia na niego.
Dlaczego kot używa kuwety?
W naturze koty nauczyły się zakopywać swoje wydzieliny (mocz, kał) aby ukryć swoją obecność przed drapieżnikami lub rywalami. Domowe koty odziedziczyły tę cechę.
Dlaczego kot drapie poza kuwetą zamiast w niej?
Najprawdopodobniej kot miał kilka niemiłych doświadczeń, kiedy zmoczył bądź pobrudził sobie łapki – upewnij się, że kuweta jest często czyszczona.
Dlaczego kot mruczy?
Zazwyczaj kot mruczy ponieważ jest zadowolony. Matka mruczy do kociąt aby dać im znać, że jest w pobliżu, zaś kocięta mruczą w odpowiedzi na pielęgnację przez matkę. Starsze kociaki mruczą prowokując dorosłych do zabawy. Niektóre dorosłe koty mruczą aby pokazać agresorowi, że nie są zastraszone. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że niektóre koty mruczą kiedy się boją lub kiedy coś je boli. Swoją drogą, nikt jeszcze nie odkrył jak koty mruczą.
Dlaczego kot czasem drapie podłogę jakby chciał zakopać jedzenie?
Może być to pozostałość po cesze występującej u dzikich kotów aby zakopywać jedzenie na później lub może być to sposobów na powiedzenie, że jedzenie nie smakuje kotu.
Dlaczego kot atakuje ludzkie kostki?
Kociaki bawią się w pozorowane walki, z atakami z zaskoczenia, rzucaniem się i skokami. Kociak po prostu próbuje się bawić, jak robiłby to z innym kotem. Skieruj go do mniej bolesnych zabaw – ścigania piłek, sznurków itp.
Dlaczego niektórzy ludzie mają alergię na kocie futro?
To nie kocie futro powoduje alergię, lecz białko (FEL D1), które znajduje się w kociej ślinie. Kiedy kot się myje, rozprowadza to białko po futrze (a stąd białko może być przeniesione na tapicerkę i dywany). Niektóre koty mają mniej (lub więcej) tego białka. Nie ma możliwości przewidzieć, który kot w miocie, jeśli którykolwiek, będzie mniej alergenny, chociaż samice zdają się być mniej alergenne. Kiedyś polecane było kąpanie kota aby zredukować ilość białka na kocim, ale najnowsze badania zmierzają do obalenia tych wniosków. Zamiast tego bardziej efektowne może być wycieranie kota wilgotną ściereczką z mikrofibry, aby usunąć widzialne pyłki. I jeszcze jedno… nie istnieją koty „antyalergiczne”.
Dlaczego kot obraca się na grzbiet po zbesztaniu lub jeśli nie było Cię chwilę?
Jest to typowy język ciała kiedy zwierzę zostaje skarcone, włączając wpatrywanie się w nie lub inne jawne „agresywne” zachowania. Kot zazwyczaj odpowiada uległością. Mówi, że poddaje się Tobie, jako koledze, i zniechęca do ataku. Swoją drogą uzyskasz lepsze rezultaty, jeśli będziesz popierał pozytywne zachowania zamiast karać negatywne.
Dlaczego kot przynosi Ci nieżywe lub umierające stworzenia?
Jeśli Twój kot jest wychodzący zapewne znajdujesz czasami na progu „prezent”. Jest co najmniej kilka różnych teorii takiego zachowania:
– Twój kot przynosi Ci prezent, doceniając opiekę i karmienie, bądź jako znak miłości.
– Twój kot uważa, że jesteś niekompetentnym łowcą i próbuje Cię nauczać.
– Kot przynosi swoją zdobycz tam gdzie jest bezpiecznie i gdzie zazwyczaj jada.
– Kot chce się upewnić, że masz świeże jedzenie.
Dlaczego kot bawi się ze swoją zdobyczą?
Kota przyciąga ruch, więc jeśli tropiona zdobycz się rusza, kot kontynuuje atak stymulując swój instynkt łowiecki. Kiedy kot bardzo się pobudzi tropieniem/zabijaniem zdobyczy, będzie kontynuował zabawę, aż do śmierci ofiary.
Dlaczego kot czasem wkłada swoje zabawki do misek z wodą lub jedzeniem?
Kot uważa strefę jedzenia jako część swojego terytorium i ta szczególna strefa zazwyczaj nie zmienia się z dnia na dzień – dlatego kot lubi wkładać jego ulubione zabawki w „bezpieczne miejsce”. Niektóre koty konsekwentnie „odkładają” swoje zabawki po zabawie – możesz spróbować włożyć zabawki swojego kota do niewielkiego koszyka niedaleko jednego z jego ulubionych miejsc i zobaczysz, czy będzie je tam wkładał.
Dlaczego kot Cię „podgryza”?
Niektóre koty, kiedy są bardzo szczęśliwe lub bardzo przywiązane do swojego Wielkiego Nieowłosionego Kota, delikatnie biorą kawałek skóry człowieka między swoje zęby i trzymają ją tam przez kilka sekund. Myśl o tym jako o kocim odpowiedniku pocałunku.
Dlaczego kot turla się na grzbiecie?
Kot turla się na grzebiecie z różnych powodów: jeśli Twój kot położy się przed Tobą i turla się na grzbiecie prosząc o drapanie, to znak kompletnego zaufania, że nigdy go nie skrzywdzisz. Czasem oznacza to chęć do zabawy. Jeśli jest to samica i jest ona w rui, jest to rodzaj gry miłosnej. Jest to także część zachowań socjalnych kotów określających pozycję społeczną. Udomowione koty nie okazują tego tak często jak ich dzicy kuzyni. Dzikie koty mają bardzo podobną strukturę socjalną jak struktura socjalna wilków.
Dlaczego kot liże fotografie i plastikowe torby?
Spekulowano, że smakuje im słaby „ślad zapachowy” emanujący z tych produktów. Może również podobać im się faktura tych rzeczy odczuwalna na języku.
Dlaczego niektóre koty szaleją na punkcie kocimiętki, a inne ją ignorują?
Reakcja na kocimiętkę jest rezultatem genów kota; jeżeli kot nie posiada odpowiedniego genu, jego psychika nie zareaguje na kocimiętkę. Niektóre koty reagują na kocimiętkę turlaniem się po podłodze w zachwycie, inne tylko szybko ją zjedzą i oddalą się, podczas kiedy inne zignorują ją kompletnie.
Dlaczego kot czasami „uśmiecha się” (podnosi górną wargę otwierając pyszczek) kiedy coś wącha?
Kiedy kot unosi górną wargę i wygląda jakby się uśmiechał pod nosem, właśnie odkrył coś interesującego, zazwyczaj intensywny zapach i wącha go głębiej. Nazywane jest to „fleshming” i polega na skierowaniu zapachu do organu znajdującego się na podniebieniu, zwanego organem Jacobsona. Można powiedzieć, że kot niejako „smakuje” to co czuje.
Dlaczego kot czasem drapie w okno?
Może chodzić tu o weryfikację, że pomiędzy nim a tym co widzi za oknem istnieje bariera.
Dlaczego kot nie cierpi się moczyć?
W sumie wiele kotów lubi wodę i co najmniej jedna rasa znana jest z uwielbienia do łowienia ryb i pływania. Ale musi odbywać się to na ich warunkach – bycie podniesionym przez dwie ludzkie ręce i zanurzenie w zlewie pełnym wody to nie są „kocie warunki”.
Dlaczego niektóre koty upierają się przy piciu z cieknącego kranu?
Koty – jak większość innych zwierząt – wolą świeże jedzenie i wodę, więc cieknąca woda jest bardzo atrakcyjna pod tym względem. Także ruch cieknącej z kranu wody jest atrakcyjny dla kocich zmysłów słuchu i wzroku. Niektóre koty nawet wkładają łapkę do miseczki z wodą i „mieszają” ją, tak by mogły pić „bieżącą” wodę.
Dlaczego kot chowa się gdy jest chory lub umierający?
Instynkt mówi kotu aby ukrył się tam, gdzie nie odnajdzie go drapieżnik. Kiedy kot jest chory może myśleć, że jest śledzony, więc chowa się. Kiedy Wasz kot nagle unika towarzystwa zaszywając się w jakimś spokojnym miejscu, warto się upewnić czy nic mu nie dolega.
Dlatego kot spędza tak dużo czasu na myciu się?
Poza oczywistymi powodami higieny i aspektami socjalnymi, mycie się pomaga kotu w radzeniu sobie przy sprzeczkach i w momentach zakłopotania (być może odnotowałeś, że jeśli kot przypadkiem spadnie z krzesła, pierwszą rzeczą którą robi jest nonszalanckie mycie się, jak gdyby i tak zamierzał zejść z tego krzesła)
Dlaczego kot często domaga się uwagi kiedy rozmawiasz przez telefon?
Kot, jako że nie widzi osoby do której mówisz, zakłada że mówisz do niego i jego odpowiedzią na to co postrzega jest rozmowa.
Dlaczego kot drapie meble lub drapak?
Wielu ludzi myśli, że koty drapią by naostrzyć pazury, co nie do końca jest prawdą. Są dwa typowe powody drapania: kot zaznacza swoje terytorium (koty mają gruczoły zapachowe na poduszeczkach łapek i drapanie pozostawia ich woń na drapanym obiekcie), lub kot ściera pazury i usuwa ich wierzchnią warstwę.
Dlaczego kot nagle gryzie albo syczy na osobę, która przez chwilę go pieściła?
Jeżeli osoba nie ustępuje w dotykaniu czułych stref (takich jak ogon kota, uszy lub brzuch), kot może delikatnie ugryźć jako sposób na powiedzenie „stop”. Niektóre koty mogą tolerować delikatne głaskanie tylko przez krótki okres czasu, później może zakomunikować „stop” przez ugryzienie bądź uderzenie łapką.
Dlaczego niektóre koty wychlapują wodę z miski lub wyjmują z niej jedzenie, aby zjeść je z podłogi?
Większość kotów nie lubi jeść lub pić z misek, jeżeli brzegi misek dotykają ich wąsów. Także, jeśli miska jest za głęboka, kot może wyjmować jedzenie dla wygody. Szersza i płytsza miska prawdopodobnie wyeliminuje te zachowania.
Dlaczego kot „szczeka” kiedy zobaczy ptaka?
Kiedy kot zabija ofiarę, gryzie ją szybko kilka razy. To „szczekanie” symuluje zachowanie kota podczas ataku.
Alternatywnie (w zależności od kota) jest to wyraz czystej i prostej frustracji. Kiedy kot skrada się bądź zabija ptaka, jest niemal kompletnie cicho. I kiedy rzuca się na ofiarę wtedy zaczyna „szczekać”.
Dlaczego kot potrafi wylądować na czterech łapach po upadku?
Kiedy kot spada, używa swojego ogona aby przekręcić ciało w powietrzu tak, by zwrócone było pyszczkiem do ziemi i ląduje na miękkich nogach by zamortyzować siłę uderzenia. Koty mają bardzo elastyczne ciała, dlatego obracanie się jest dla nich łatwe.
Dlaczego kot lubi szeleszczące dźwięki?
Szeleszczące dźwięki są podobne do przenikliwych dźwięków wydawanych przez gryzonie, ptaki czy świerszcze, więc te chrupiące, szeleszczące dźwięki miętej kartki papieru czy chodzenia w papierowej torbie stymulują instynkt łowiecki kota.
Dlaczego kot rusza swoim ogonem?
Kot używa ogona do komunikowania swojego nastroju.
Dlaczego kot żuje rośliny?
Najprawdopodobniej trawa pomaga kotu pozbyć się połkniętych przy myciu włosów lub dostarcza włókien lub witamin i minerałów, których nie ma w mięsie. Niektóre rośliny są trujące dla kota.

Dlaczego kot… czyli odpowiedzi na trudne pytania